Seminarski i Diplomski Rad

 Kompjuterski virusi
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 16 | Nivo: Vitez Travnik

SADRŽAJ
1. UVOD………………………………………………………………………………………………………….1
2. MALICIOZNI PROGRAMI………………………………………………………………………………2
3. HISTORIJA VIRUSA……………………………………………………………………………………….2
4. VIRUSI…………………………………………………………………………………………………………3
4.1.Putevi zaraze………………………………………………………………………………………….4
4.2.Posljedice napada virusa…………………………………………………………………….…..5
4.3.Vrste virusa………………………………………………………………………………………...…6
4.4.Najpoznatiji virusi……………………………………………………………………………….….8
5. TROJANSKI KONJI……………………………………………………………………………….….……9
6. SPYWARE………………………………………………………………………………………………..…10
7. CRV……………………………………………………………………………………………………………10
8. ANTIVIRUSI (Zaštitni program)…………………………………………………………….……..11
8.1.Kako funkcioniše antivirus……………………………………………………………..…….12
8.2.Vrste antivirusa………………………………………………………………………….………..12
9. ZAKLJUČAK……………………………………………………………………………………….………13
10. LITERATURA………………………………………………………………………………….…….……..14
1. UVOD:
U današanjoj poplavi i stalnom napretku informacione tehnologije javljaju se određeni problemi koji stalno iznova zadaju muke korisnicima kompjutera.
Ti problemi se mogu definisati kao maliciozni programi (štetni programi) koji se djele na kompjuterske viruse, trojanske konje,crve, spyware itd.
Naravno najštetniji i najdestruktivniji za kompjuter su virusi, koji su djelo iskusnih programera i hakera.
Kroz historiju razvoja kompjutera, razvijali su se i virusi pa tako od bezopasnih u početku danas pretstavljaju strah za svakog korisnika kompjutera.
Lako se prenose sa kompjutera na kompjuter i šire se velikom brzinom.
Međutim koliko god bili štetni i pogubni za kompjuter, postoje i zaštitni programi kojima je opet glavna zadača da sprječe „zle“ namjere svakog virusa.
2.MALICIOZNI PROGRAMI
Maliciozni programi su takvi programi kojima je jedini cilj da djeluju destruktivno na kompjuter. Izumom prvih kompjutera htjelo se postiči da se obični korisnici nesmetano služe kompjuterima i da im služe isključivo u korist.
Maliciozni programi se danas mogu nači i na mobilnim telefonima i PDA uređajima. Ti programi za prenosive uređaje se uglavnom šire putem MMS usluge ili Bluetoth-a, ponekad i putem SMS poruka u obliku linkova. Iako su to programi pisani uglavnom za operativne sisteme Symbian i Windows Mobile, postoje zlonamjerni programi i za telefone koji podržavaju samo Java aplikacije.
Dakle jasno je da su maliciozni programi uznapredovali mnogo i to za kratko vrijeme. Da bi računar bio siguran najbolje je da se vodi računa o fajlovima i linkovima koji pristižu putem email-a, pogotovo ako je u pitanju nepoznati pošiljaoc. Maliciozne programe možemo podjeliti u viruse koji su najštetniji i o kojima če biti najviše riječi, trojanske konje, spyware i crve.
3.HISTORIJA VIRUSA
Šezdesetih i sedamdesetih godina, još u vrijeme velike mainframe računara, postojao je fenomen zvan zec (rabbit). Zec je najčešće nastajao slučajno ili greškom kada je ˝pomahnitali˝ kompjuterski program počeo sam sebe kopirati po sistemu, izazivajući usporenje ili pad sistema. No nisu svi ˝zečevi˝ nastali slučajno.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!